Nowy pawilon dydaktyczny

 

SZKOŁA MARZEŃ

„I tylko jedno może unicestwić marzenie
– strach przed porażką…”
Paulo Coelho

Szkoła w Złockiem przepracowała miliony jednostek lekcyjnych, które z pewnością nie sprawiły, że zaczęła wyglądać młodziej. Wręcz przeciwnie, ząb czasu wgryzł się mocno w jej ściany, podłogi i sprzęty. Nauczyciele, rodzice i ich pociechy uskarżali się na coraz to gorsze warunki. Najgorzej chyba bywało zimą, kiedy to ściany nie zatrzymywały ciepła, a wiatr-nikczemnik hulał pomiędzy szparami w oknach. Zdarzało się też przyłapać w kącie małą myszkę szukającą schronienia i okruszków zostawianych przez dzieci.
Na szczęście władze gminne podjęły starania, by poprawić warunki pracy i nauki w Złockiem. I tak w dzienniku budowy do którego udało mi się dotrzeć możemy przeczytać wpis kierownika budowy: W dniu dzisiejszym tj. 21 listopada 2006 r. od Urzędu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna przejąłem plac budowy pod wykonanie inwestycji nazwanej: „Dobudowa pawilonu dydaktycznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Złockiem.” Inwestor zlecił wytyczenie obiektu dobudowy. Pamiętam datę 6 kwietnia 2007roku. Zakończono wtedy wykopy pod nowy budynek szkoły. Była piękna, słoneczna pogoda, która najwyraźniej stała się dobrą wróżbą, bowiem po 5 latach i 5 miesiącach otwieraliśmy drzwi nowej szkoły w Złockiem.
Otwarcie nowej szkoły to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej placówki oświatowej. Toteż pewnego dnia stanęliśmy przed koniecznością odpowiedzi na pytanie – jak ma wyglądać otwarcie nowego budynku?
I tak zdaliśmy sobie sprawę, że przecież nowy pawilon, który będzie oddany nie może przysłonić tego, co wypracowano w poczciwej sześćdziesięciolatce. Ponadto nasze oczy dość długo wypatrywały końca budowy i nie może być mowy o tym, aby nie było bardzo, bardzo uroczyście! W dodatku wiedzieliśmy, że ta budowa jako końcowy element reformy sieci szkół w Gminie Muszyna pochłonie ogromną sumę pieniędzy, jak się później okazało -6 590 346,92 zł, w tym środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego
w wysokości: 2 760 580,49 zł, pozostałe środki pochodziły z budżetu państwa i gminy.
Wiele miesięcy społeczność w Złockiem przygotowywała się do dnia, w którym nowa szkoła otworzy swoje podwoje. Wraz z uczniami wykonaliśmy niemałą pracę przygotowując scenariusz uroczystości otwarcia oraz dekorację. Kiedy wreszcie nadeszło to historyczne dla Złockiego wydarzenie, wszyscy głęboko je przeżywali.
Na otwarcie nowej szkoły, które odbyło się 3 września 2012r. przybyło wiele osób, które w całości zapełniły kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złockiem. Około godziny 14 została odprawiona msza święta, której przewodniczył biskup diecezji tarnowskiej ksiądz doktor Andrzej Jeż. Koncelebrował ją także proboszcz tutejszej parafii ksiądz Andrzej Klimek oraz proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP z Krynicy – Zdroju ksiądz Bogusław Skotarek.
Po homilii, na ręce księdza biskupa Dyrektor Szkoły mgr Anna Buczkowicz złożyła kwiaty i podziękowania za odprawienie mszy i poświęcenie nowego budynku
Następnie goście, kadra pedagogiczna, uczniowie oraz rodzice zgromadzili się na placu przed nową szkołą, gdzie wzięli udział w uroczystym przecięciu wstęgi, którego dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Jan Golba, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Dyrektor Szkoły Anna Buczkowicz.
Moment przecięcia wstęgi uświetniła musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Na szczególne uznanie zasługiwała oryginalna oprawa choreograficzna, która wzbudziła niemały podziw wśród oglądających. W dodatku muzycy w zielonych mundurach wykorzystujący ludowe instrumenty, takie jak: trombity beskidzkie, dudy podhalańskie i dzwonki pasterskie, wprawili wszystkich oglądających w radosny nastrój. Ich pokaz został zwieńczony gromkimi brawami.
Następnie przeszliśmy wraz z gośćmi na halę gimnastyczną, gdzie Dyrektor Szkoły w imieniu kadry pedagogicznej, rodziców oraz uczniów jeszcze raz skierowała wyrazy wdzię-czności dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby rozpoczęte kilka lat temu dzieło zakończyło się pomyślnie. Podkreśliła fakt, że wszyscy jej współpracownicy, rodzice oraz ich dzieci doceniają to, iż będą mogli pracować, spotykać się i uczyć w tak komfortowych warunkach. Następnie zabrał głos Burmistrz Muszyny Jan Golba oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, który powiedział, że budynek szkoły został stworzony po to, aby tutejsza młodzież i dzieci dobrze się w nim czuły. Aby zdobywały umiejętności potrzebne w dorosłym życiu. Zwracając się do najmłodszych dodał, iż nie każdy jest dobry we wszystkim , ale najważniejsze jest to, aby stawiał sobie w życiu cele. A ta nowa, piękna szkoła daje możliwości, aby te wymarzone cele w pełni realizować. Z kolei Poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że Złockie otrzymało piękny i wspaniały prezent, który jest ważny dla rozwoju mieszkańców tej miejscowości.
Pragnę nadmienić, że według opisu zakończonego już projektu jego realizacja nie tylko znacząco ma poprawić jakość procesu dydaktycznego prowadzonego w Zespole Szkol-no- Przedszkolnym i pozwolić na skupienie działalności placówki w jednym miejscu, ale także stworzyć w ramach szkoły ośrodek edukacyjno – kulturalny dla lokalnej społeczności.
Kolejną częścią uroczystości był montaż słowno – muzyczny zaprezentowany w niezapomniany sposób przez uczniów, którzy zanim rozpoczęli naukę w nowych salach, chcieli wspomnieć o wielu ciekawych wydarzeniach, miłych i ważnych chwilach przeżytych w starej, wysłużonej szkółce, gdyż to właśnie w niej wyposażano młodych na dorosłe życie, w wiedzę, różne umiejętności oraz wychowywano na dobrych, szlachetnych ludzi. Oczywiście nie zabrakło też informacji na temat działań podjętych w ramach projektu o nazwie: „Budowa nowego budynku dla Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Złockiem jako końcowy element reformy sieci szkół w Gminie Muszyna”. W trakcie występów młodych adeptów sztuki wokalno – aktorskiej zaproszeni goście mogli obejrzeć także pokaz slajdów ukazujących się w tle. Zdjęcia przedstawiały m.in. nowo wykonany pawilon dydaktyczny, który składa się z 8 sal na parterze oraz 9 na piętrze, a każda z nich może pomieścić 24 uczniów. Przybyli oglądając fotografie, które wiernie oddawały stan faktyczny klasopracowni, mogli się przekonać o tym, że z pewnością jest to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Bowiem każda sala wyposażona jest w tablice interaktywne z oprogramowaniem dydaktycznym, komputer, projektor oraz wizualizer. Jest także pracownia komputerowa, pracownia językowa, sale tematyczne, które wyposażone zostały w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Z wszystkich pomieszczeń mogą korzystać uczniowie niepełnosprawni, bo z myślą o nich przygotowano specjalne podjazdy umożliwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim i inne udogodnienia.
Uroczystość otwarcia nowej szkoły w Złockiem była wydarzeniem historycznym o niezwykle podniosłym charakterze. Z pewnością dzień 3 września 2012r. zapisał się w pa-mięci nie tylko mieszkańców Złockiego, uczniów i nauczycieli szkoły, ale także wszystkich uczestników uroczystości.
Myślę, że najbardziej przeżyli to ci, którzy podjęli się trudu jej budowy i których nie unicestwił strach przed porażką, by marzenia o nowej, piękniej szkole stały się rzeczywi-stością.
Izabela Kożuch
Robert Bukowski

Zostaw odpowiedź