Przejdź do treści
3
4
1
b2
b3
b4
Przejdź do stopki

17 marca Dzień Świętego Patryka

17 marca Dzień Świętego Patryka

Treść

Wiedza na temat kultury krajów anglojęzycznych pomaga zrozumieć język i ułatwia jego naukę. 17 marca jest świetną okazją do pogłębienia znajomości tradycji Irlandii. Dzień Świętego Partyka to irlandzkie święto, które i w  Polsce zyskuje na popularności z roku na rok. 

Święty Patryk urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii, a w wieku 16 lat został porwany i przewieziony do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec.

Jako młodzieniec, został natchniony przez Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo.  Jedna z legend mówi o tym, że wypędził węże z Irlandii – przegonił je do morza 

i zakazał im wracać. Inna wersja opowiada historię starego węża, który opierał się wypędzeniu lecz Św. Patryk zbudował skrzynkę i zaprosił gada do środka. Wąż twierdził, że skrzynka jest dla niego za mała i w końcu, by udowodnić swoją rację wszedł do skrzynki. Kolejna legenda związana jest 

z koniczyną. Mówi się, że za jej pomocą Święty Patryk wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. 

W Irlandii Dzień Świętego Patryka to dzień wolny od pracy.  Mieszkańcy zakładają zielone stroje i uczestniczą w festiwalach muzyki, tańca i sztuki.

22510